Stackpole Electronics Inc. CB7JB27R0
CB7JB27R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB7JB27R0
Brief Description
RES 27 OHM 7W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB7JB27R0.pdf
Availability of CB7JB27R0
QUANTITY
CB7JB27R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB7JB27R0
Internal Part NumberEIS-CB7JB27R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Square x 1.378" L (9.50mm x 35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB7JB27R0
Related LinksCB7J, CB7JB27R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB7JB27R0 Details Description
Related parts for CB7JB27R0
RES SMD 12 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OTP 1KBIT TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC FLASH 256KB 8SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf