Cymbet Corporation CBC-EVAL-10
CBC-EVAL-10 picture photo
Mfg. Part Number
CBC-EVAL-10
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
ENERCHIP CC SEH EVAL KIT
Datasheet Download
CBC-EVAL-10.pdf
Availability of CBC-EVAL-10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CBC-EVAL-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CBC-EVAL-10
Internal Part NumberEIS-CBC-EVAL-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnergy Processing and Solid State Batteries for Energy Harvesting
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
SeriesEnerChip™ CC
Main PurposePower Management, Renewable Energy
EmbeddedNo
Utilized IC / PartCBC3150, CBC51100
Primary AttributesThin Film Rechargeable Solid State Battery
Secondary AttributesSolar Energy Harvester
Supplied Contents2 Boards
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBC-EVAL-10
Related LinksCBC-E, CBC-EVAL-10 Datasheet, Cymbet Corporation Distributor
CBC-EVAL-10 Details Description
Related parts for CBC-EVAL-10
RES SMD 453 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED PANEL RED/GRN SNAP-IN datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 144MAPBGA datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
BASED LED MIDGET GROOVE RED datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
CHIPCAP2 SIP DGTL 3% 5V datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf