Taiyo Yuden CBC2012T100MR
CBC2012T100MR picture photo
Mfg. Part Number
CBC2012T100MR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 340MA 1.2 OHM SMD
Datasheet Download
CBC2012T100MR.pdf
Availability of CBC2012T100MR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CBC2012T100MR Order Process
Ship out your order
Specifications of CBC2012T100MR
Internal Part NumberEIS-CBC2012T100MR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating340mA
Current - Saturation240mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBC2012T100MR
Related LinksCBC201, CBC2012T100MR Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CBC2012T100MR Details Description
Related parts for CBC2012T100MR
TRIAC SENS GATE 200V 1A TO92 datasheet.pdf
FIXED IND 68MH 60MA 35 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CABLE FOR ETM-38 HEADERS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 1.93 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CORD 3POS FMALE, RA/MALE, RA 1M datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
FUSE FAST ACTING CUBE 1A datasheet.pdf