Taiyo Yuden CBC2518T3R3M
CBC2518T3R3M picture photo
Mfg. Part Number
CBC2518T3R3M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.02A 208 MOHM
Datasheet Download
CBC2518T3R3M.pdf
Availability of CBC2518T3R3M
QUANTITY
CBC2518T3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of CBC2518T3R3M
Internal Part NumberEIS-CBC2518T3R3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.02A
Current - Saturation730mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)208 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant54MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.072" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1007 (2518 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBC2518T3R3M
Related LinksCBC251, CBC2518T3R3M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CBC2518T3R3M Details Description
Related parts for CBC2518T3R3M
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TEST LEAD 16AWG 5000V RED 1000' datasheet.pdf
HANGER BRACKET IGA#2500-4 datasheet.pdf
FIXED IND 14.9NH 600MA 170 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20 OHM 0804 datasheet.pdf
TERMINAL MARKERS KSW 4 10/5.08 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf