KEMET CBR04C100J5GAC
CBR04C100J5GAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR04C100J5GAC
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CBR04C100J5GAC.pdf
Availability of CBR04C100J5GAC
QUANTITY
CBR04C100J5GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR04C100J5GAC
Internal Part NumberEIS-CBR04C100J5GAC
HIQ-CBR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCBR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR04C100J5GAC
Related LinksCBR04C1, CBR04C100J5GAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR04C100J5GAC Details Description
Related parts for CBR04C100J5GAC
IC BUFF/DVR 8BIT LOW V 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT SKT datasheet.pdf