KEMET CBR06C300G1GAC
CBR06C300G1GAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR06C300G1GAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 30PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
CBR06C300G1GAC.pdf
Availability of CBR06C300G1GAC
QUANTITY
CBR06C300G1GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR06C300G1GAC
Internal Part NumberEIS-CBR06C300G1GAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
RF and Microwave Capacitors
Featured ProductCBR Series RF Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCBR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR06C300G1GAC
Related LinksCBR06C3, CBR06C300G1GAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR06C300G1GAC Details Description
Related parts for CBR06C300G1GAC
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 2200UH datasheet.pdf
T8370A TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY FLK STG TIN 2POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A SOD123T datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 48HSSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2254IUH datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf