KEMET CBR06C330J5GAC
CBR06C330J5GAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR06C330J5GAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CBR06C330J5GAC.pdf
Availability of CBR06C330J5GAC
QUANTITY
CBR06C330J5GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR06C330J5GAC
Internal Part NumberEIS-CBR06C330J5GAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
RF and Microwave Capacitors
Featured ProductCBR Series RF Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCBR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR06C330J5GAC
Related LinksCBR06C3, CBR06C330J5GAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR06C330J5GAC Details Description
Related parts for CBR06C330J5GAC
VARISTOR 354V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
BAG PINK POLY 4MIL 5X8 NO ZIP datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 900MA 720 MOHM datasheet.pdf