KEMET CBR06C360F5GAC
CBR06C360F5GAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR06C360F5GAC
Brief Description
CAP CER 36PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
CBR06C360F5GAC.pdf
Availability of CBR06C360F5GAC
QUANTITY
CBR06C360F5GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR06C360F5GAC
Internal Part NumberEIS-CBR06C360F5GAC
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR06C360F5GAC
Related LinksCBR06C3, CBR06C360F5GAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR06C360F5GAC Details Description
Related parts for CBR06C360F5GAC
IDC CABLE - HSR34H/AE34G/HPL34H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 500 OHM 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 30A TO247 datasheet.pdf
110 BLCK CBL TROUGH W/LEGS datasheet.pdf
9POS F LC FILTER 1300PF R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf