KEMET CBR08C110F1GAC
CBR08C110F1GAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR08C110F1GAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
CBR08C110F1GAC.pdf
Availability of CBR08C110F1GAC
QUANTITY
CBR08C110F1GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR08C110F1GAC
Internal Part NumberEIS-CBR08C110F1GAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
RF and Microwave Capacitors
Featured ProductCBR Series RF Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCBR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR08C110F1GAC
Related LinksCBR08C1, CBR08C110F1GAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR08C110F1GAC Details Description
Related parts for CBR08C110F1GAC
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
MAXI LATCH HSG .125X.125CC DR datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN FPC TOP 24POS 1.00MM R/A datasheet.pdf