KEMET CBR08C180FAGAC
CBR08C180FAGAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR08C180FAGAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
CBR08C180FAGAC.pdf
Availability of CBR08C180FAGAC
QUANTITY
CBR08C180FAGAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR08C180FAGAC
Internal Part NumberEIS-CBR08C180FAGAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
RF and Microwave Capacitors
Featured ProductCBR Series RF Ceramic Capacitors
HIQ-CBR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCBR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR08C180FAGAC
Related LinksCBR08C1, CBR08C180FAGAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR08C180FAGAC Details Description
Related parts for CBR08C180FAGAC
FAN AXIAL 119X25.5MM 115VAC TERM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 8SIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.95A 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 115MA 5.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER BUS DISTRIBUTOR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 19A SOT227 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
RELAY REMOVAL TOOL datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf