KEMET CBR08C560FAGAC
CBR08C560FAGAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR08C560FAGAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
CBR08C560FAGAC.pdf
Availability of CBR08C560FAGAC
QUANTITY
CBR08C560FAGAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR08C560FAGAC
Internal Part NumberEIS-CBR08C560FAGAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
RF and Microwave Capacitors
Featured ProductCBR Series RF Ceramic Capacitors
HIQ-CBR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCBR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR08C560FAGAC
Related LinksCBR08C5, CBR08C560FAGAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR08C560FAGAC Details Description
Related parts for CBR08C560FAGAC
IC FLASH 4MBIT 120NS 32VSOP datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2064W/H2728TR 8" datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2.5A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 280MA 4.31 OHM datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE W/TRACK IMP 12SON datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 500MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RSF 10 INTERFACE datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
1"X 4" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf