KEMET CBR08C560GAGAC
CBR08C560GAGAC picture photo
Mfg. Part Number
CBR08C560GAGAC
Brief Description
CAP CER 56PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
CBR08C560GAGAC.pdf
Availability of CBR08C560GAGAC
QUANTITY
CBR08C560GAGAC Order Process
Ship out your order
Specifications of CBR08C560GAGAC
Internal Part NumberEIS-CBR08C560GAGAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBR08C560GAGAC
Related LinksCBR08C5, CBR08C560GAGAC Datasheet, KEMET Distributor
CBR08C560GAGAC Details Description
Related parts for CBR08C560GAGAC
JUMPER-H1506TR/A3049Y/H1506TR 6" datasheet.pdf
LED T-1 3/4 BLUE 28V WEDGE datasheet.pdf
POT 4.7K OHM 0.4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf