Luminus Devices Inc. CBT-120-G-C11-JM201
CBT-120-G-C11-JM201 picture photo
Mfg. Part Number
CBT-120-G-C11-JM201
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN
Datasheet Download
CBT-120-G-C11-JM201.pdf
Availability of CBT-120-G-C11-JM201
QUANTITY
CBT-120-G-C11-JM201 Order Process
Ship out your order
Specifications of CBT-120-G-C11-JM201
Internal Part NumberEIS-CBT-120-G-C11-JM201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesCBT-120
Packaging-
TypeLED Module
ColorGreen
CCT (K)-
Wavelength530nm (520nm ~ 540nm)
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test18A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)4.3V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max36A
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle-
FeaturesWith Connector
Size / Dimension42.00mm L x 28.00mm W
Height5.61mm
Light Emitting Surface (LES)2.60mm W x 4.63mm L
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBT-120-G-C11-JM201
Related LinksCBT-120-G, CBT-120-G-C11-JM201 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CBT-120-G-C11-JM201 Details Description
Related parts for CBT-120-G-C11-JM201
BATT PACK 12.0V A 2450MAH NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH HI PERF VCO 36-LLP datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 8/5 MC SPC datasheet.pdf
LED HIGH BRIGHTNESS PHILLIPS datasheet.pdf
Connector Header 88 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf