Luminus Devices Inc. CBT-120-R-C11-HK100
CBT-120-R-C11-HK100 picture photo
Mfg. Part Number
CBT-120-R-C11-HK100
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE RED
Datasheet Download
CBT-120-R-C11-HK100.pdf
Availability of CBT-120-R-C11-HK100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CBT-120-R-C11-HK100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CBT-120-R-C11-HK100
Internal Part NumberEIS-CBT-120-R-C11-HK100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Part Status ChangeCBT-120-R Transition 17/Sep/2015
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesCBT-120
Packaging-
TypeLED Module
ColorRed
CCT (K)-
Wavelength623nm (611nm ~ 635nm)
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test18A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.3V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max36A
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle-
FeaturesWith Connector
Size / Dimension42.00mm L x 28.00mm W
Height5.61mm
Light Emitting Surface (LES)2.60mm W x 4.63mm L
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBT-120-R-C11-HK100
Related LinksCBT-120-R, CBT-120-R-C11-HK100 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CBT-120-R-C11-HK100 Details Description
Related parts for CBT-120-R-C11-HK100
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80NS 44SOP datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 750MA 189 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SR BTS FT 10 ASY P datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf