Luminus Devices Inc. CBT-140-WCS-C15-UA120
CBT-140-WCS-C15-UA120 picture photo
Mfg. Part Number
CBT-140-WCS-C15-UA120
Brief Description
BIG CHIP LED COOL WHITE
Datasheet Download
CBT-140-WCS-C15-UA120.pdf
Availability of CBT-140-WCS-C15-UA120
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CBT-140-WCS-C15-UA120 Order Process
Ship out your order
Specifications of CBT-140-WCS-C15-UA120
Internal Part NumberEIS-CBT-140-WCS-C15-UA120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 16/Dec/2013
SeriesCBT-140
Packaging-
TypeLED Module
ColorWhite, Cool
CCT (K)6020K ~ 8500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test3560 lm (3440 lm ~ 3680 lm)
Current - Test21A
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.6V
Lumens/Watt @ Current - Test47 lm/W
Current - Max21A
CRI (Color Rendering Index)75 (Typ)
Viewing Angle-
FeaturesWith Connector
Size / Dimension28.00mm L x 42.00mm W
Height5.70mm
Light Emitting Surface (LES)4.25mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBT-140-WCS-C15-UA120
Related LinksCBT-140-WC, CBT-140-WCS-C15-UA120 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CBT-140-WCS-C15-UA120 Details Description
Related parts for CBT-140-WCS-C15-UA120
FITTING INS VERT 45DEG LGY 4X4" datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 30.66VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/8 GRN 200' datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf