Luminus Devices Inc. CBT-40-B-C21-KE301
CBT-40-B-C21-KE301 picture photo
Mfg. Part Number
CBT-40-B-C21-KE301
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE
Datasheet Download
CBT-40-B-C21-KE301.pdf
Availability of CBT-40-B-C21-KE301
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CBT-40-B-C21-KE301 Order Process
Ship out your order
Specifications of CBT-40-B-C21-KE301
Internal Part NumberEIS-CBT-40-B-C21-KE301
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Obsolescence/ EOLCBT-40 Families 25/Jul/2013
SeriesCBT-40
Packaging-
TypeLED Module
ColorBlue
CCT (K)-
Wavelength463nm (455nm ~ 470nm)
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test110 lm (Typ)
Current - Test5.9A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)4.2V
Lumens/Watt @ Current - Test4 lm/W
Current - Max12A
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle-
FeaturesWith Connector
Size / Dimension26.50mm L x 16.00mm W
Height6.30mm
Light Emitting Surface (LES)1.87mm L x 2.09mm W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBT-40-B-C21-KE301
Related LinksCBT-40-B-, CBT-40-B-C21-KE301 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CBT-40-B-C21-KE301 Details Description
Related parts for CBT-40-B-C21-KE301
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 6V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
SHELF MONITOR 19X21.6X5.2" BLACK datasheet.pdf
VARISTOR 185V 40KA SQUARE 36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 904 I/O 1704BGA datasheet.pdf
MCU 8BIT 128K FLASH 48LGA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 300V 30AWG BLK datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf