Luminus Devices Inc. CBT-90-RX-L15-BN101
CBT-90-RX-L15-BN101 picture photo
Mfg. Part Number
CBT-90-RX-L15-BN101
Brief Description
EMITTER RED MODULE
Datasheet Download
CBT-90-RX-L15-BN101.pdf
Availability of CBT-90-RX-L15-BN101
QUANTITY
CBT-90-RX-L15-BN101 Order Process
Ship out your order
Specifications of CBT-90-RX-L15-BN101
Internal Part NumberEIS-CBT-90-RX-L15-BN101
SeriesCBT-90
PackagingTray
TypeLED Module
ColorRed
CCT (K)-
Wavelength621nm (615nm ~ 627nm)
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test1060 lm (970 lm ~ 1150 lm)
Current - Test13.5A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.8V
Lumens/Watt @ Current - Test28 lm/W
Current - Max27A
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle-
FeaturesWith Connector
Size / Dimension28.00mm L x 42.00mm W
Height5.70mm
Light Emitting Surface (LES)3.00mm L x 3.00mm W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CBT-90-RX-L15-BN101
Related LinksCBT-90-RX, CBT-90-RX-L15-BN101 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CBT-90-RX-L15-BN101 Details Description
Related parts for CBT-90-RX-L15-BN101
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 ALUMINUM 3/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR UCD9081 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 630MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf