Yageo CC0201JRNPO8BN120
CC0201JRNPO8BN120 picture photo
Mfg. Part Number
CC0201JRNPO8BN120
Brief Description
CAP CER 12PF 25V NPO 0201
Datasheet Download
CC0201JRNPO8BN120.pdf
Availability of CC0201JRNPO8BN120
QUANTITY
CC0201JRNPO8BN120 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0201JRNPO8BN120
Internal Part NumberEIS-CC0201JRNPO8BN120
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0201JRNPO8BN120
Related LinksCC0201JR, CC0201JRNPO8BN120 Datasheet, Yageo Distributor
CC0201JRNPO8BN120 Details Description
Related parts for CC0201JRNPO8BN120
RES SMD 1.8 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .050" STR PCB datasheet.pdf
BOARD 44-ZIF PLCC SOCKET datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
MINIFIT TERM HIGH CYCLE 30AU datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf