Yageo CC0201KRX5R6BB472
CC0201KRX5R6BB472 picture photo
Mfg. Part Number
CC0201KRX5R6BB472
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 10V X5R 0201
Datasheet Download
CC0201KRX5R6BB472.pdf
Availability of CC0201KRX5R6BB472
QUANTITY
CC0201KRX5R6BB472 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0201KRX5R6BB472
Internal Part NumberEIS-CC0201KRX5R6BB472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0201KRX5R6BB472
Related LinksCC0201KR, CC0201KRX5R6BB472 Datasheet, Yageo Distributor
CC0201KRX5R6BB472 Details Description
Related parts for CC0201KRX5R6BB472
RES 30.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A D2PAK datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.05A TO92 datasheet.pdf
SPEAKER Z=135OHM SS PORT ON EDGE datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC OSC VCXO 192MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf