Yageo CC0201KRX7R7BB471
CC0201KRX7R7BB471 picture photo
Mfg. Part Number
CC0201KRX7R7BB471
Brief Description
CAP CER 470PF 16V X7R 0201
Datasheet Download
CC0201KRX7R7BB471.pdf
Availability of CC0201KRX7R7BB471
QUANTITY
CC0201KRX7R7BB471 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0201KRX7R7BB471
Internal Part NumberEIS-CC0201KRX7R7BB471
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0201KRX7R7BB471
Related LinksCC0201KR, CC0201KRX7R7BB471 Datasheet, Yageo Distributor
CC0201KRX7R7BB471 Details Description
Related parts for CC0201KRX7R7BB471
CONN HDR 20 PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROBOTIC DETUBING SYSTEM 6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 12A 250V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM datasheet.pdf
.5 FPC VT ZIF TYPE-A 31 CONT datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 55A 0.6 MOHM SMD datasheet.pdf