Yageo CC0201KRX7R8BB181
CC0201KRX7R8BB181 picture photo
Mfg. Part Number
CC0201KRX7R8BB181
Brief Description
CAP CER 180PF 25V X7R 0201
Datasheet Download
CC0201KRX7R8BB181.pdf
Availability of CC0201KRX7R8BB181
QUANTITY
CC0201KRX7R8BB181 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0201KRX7R8BB181
Internal Part NumberEIS-CC0201KRX7R8BB181
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0201KRX7R8BB181
Related LinksCC0201KR, CC0201KRX7R8BB181 Datasheet, Yageo Distributor
CC0201KRX7R8BB181 Details Description
Related parts for CC0201KRX7R8BB181
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.4A SYNC 6TMLF datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21.3X40.2 BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
OMNIGRID TOOLING datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 245MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS PUSH IN datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf