Yageo CC0402CRNPO9BN1R0
CC0402CRNPO9BN1R0 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402CRNPO9BN1R0
Brief Description
CAP CER 1PF 50V NPO 0402
Datasheet Download
CC0402CRNPO9BN1R0.pdf
Availability of CC0402CRNPO9BN1R0
QUANTITY
CC0402CRNPO9BN1R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402CRNPO9BN1R0
Internal Part NumberEIS-CC0402CRNPO9BN1R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402CRNPO9BN1R0
Related LinksCC0402CR, CC0402CRNPO9BN1R0 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402CRNPO9BN1R0 Details Description
Related parts for CC0402CRNPO9BN1R0
CONTACT EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
Connector Header 2 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 8A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 250MA 1.32 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
RES 75K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf