Yageo CC0402CRNPO9BN5R0
CC0402CRNPO9BN5R0 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402CRNPO9BN5R0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5PF 50V NPO 0402
Datasheet Download
CC0402CRNPO9BN5R0.pdf
Availability of CC0402CRNPO9BN5R0
QUANTITY
CC0402CRNPO9BN5R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402CRNPO9BN5R0
Internal Part NumberEIS-CC0402CRNPO9BN5R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402CRNPO9BN5R0
Related LinksCC0402CR, CC0402CRNPO9BN5R0 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402CRNPO9BN5R0 Details Description
Related parts for CC0402CRNPO9BN5R0
TUNING TOOL PHILLIPS CERAMIC datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
VARISTOR 170V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TAPE URETHANE FOAM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
RES 81.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 24QFN datasheet.pdf