Yageo CC0402JRX7R7BB104
CC0402JRX7R7BB104 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402JRX7R7BB104
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
CC0402JRX7R7BB104.pdf
Availability of CC0402JRX7R7BB104
QUANTITY
CC0402JRX7R7BB104 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402JRX7R7BB104
Internal Part NumberEIS-CC0402JRX7R7BB104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402JRX7R7BB104
Related LinksCC0402JR, CC0402JRX7R7BB104 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402JRX7R7BB104 Details Description
Related parts for CC0402JRX7R7BB104
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE D 21POS datasheet.pdf
CABLE 6COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TV 2C 2#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf