Yageo CC0402JRX7R9BB102
CC0402JRX7R9BB102 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402JRX7R9BB102
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
CC0402JRX7R9BB102.pdf
Availability of CC0402JRX7R9BB102
QUANTITY
CC0402JRX7R9BB102 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402JRX7R9BB102
Internal Part NumberEIS-CC0402JRX7R9BB102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402JRX7R9BB102
Related LinksCC0402JR, CC0402JRX7R9BB102 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402JRX7R9BB102 Details Description
Related parts for CC0402JRX7R9BB102
RES ARRAY 2 RES 820 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG RED 100' datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 SMD datasheet.pdf