Yageo CC0402KRX5R6BB683
CC0402KRX5R6BB683 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX5R6BB683
Brief Description
CAP CER 0.068UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX5R6BB683.pdf
Availability of CC0402KRX5R6BB683
QUANTITY
CC0402KRX5R6BB683 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX5R6BB683
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX5R6BB683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX5R6BB683
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX5R6BB683 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX5R6BB683 Details Description
Related parts for CC0402KRX5R6BB683
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HSING 15POS STD datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
05+05 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC DESERIALIZER GMSL 3.12GBPS datasheet.pdf
SURGE 3 OUTLET 120V USB CHARGER datasheet.pdf