Yageo CC0402KRX5R7BB225
CC0402KRX5R7BB225 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX5R7BB225
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX5R7BB225.pdf
Availability of CC0402KRX5R7BB225
QUANTITY
CC0402KRX5R7BB225 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX5R7BB225
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX5R7BB225
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX5R7BB225
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX5R7BB225 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX5R7BB225 Details Description
Related parts for CC0402KRX5R7BB225
FUSE CERM 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
JUMPER FOR WDU 35 2POS BLUE datasheet.pdf
CAP ALUM 23000UF 40V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC XO 60.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf