Yageo CC0402KRX7R6BB104
CC0402KRX7R6BB104 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX7R6BB104
Brief Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX7R6BB104.pdf
Availability of CC0402KRX7R6BB104
QUANTITY
CC0402KRX7R6BB104 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX7R6BB104
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX7R6BB104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)