Yageo CC0402KRX7R7BB153
CC0402KRX7R7BB153 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX7R7BB153
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX7R7BB153.pdf
Availability of CC0402KRX7R7BB153
QUANTITY
CC0402KRX7R7BB153 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX7R7BB153
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX7R7BB153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX7R7BB153
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX7R7BB153 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX7R7BB153 Details Description
Related parts for CC0402KRX7R7BB153
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 4CH 32WQFN datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE INDUST 63A 690V CLASS AM datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE AB 110POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf