Yageo CC0402KRX7R7BB153
CC0402KRX7R7BB153 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX7R7BB153
Brief Description
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX7R7BB153.pdf
Availability of CC0402KRX7R7BB153
QUANTITY
CC0402KRX7R7BB153 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX7R7BB153
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX7R7BB153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX7R7BB153
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX7R7BB153 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX7R7BB153 Details Description
Related parts for CC0402KRX7R7BB153
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
FUSE CONN FILTER 2A 115/250VAC datasheet.pdf
BOX S STEEL 9.02"L X 5.98"W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 25KV 3A AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf