Yageo CC0402KRX7R7BB183
CC0402KRX7R7BB183 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX7R7BB183
Brief Description
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX7R7BB183.pdf
Availability of CC0402KRX7R7BB183
QUANTITY
CC0402KRX7R7BB183 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX7R7BB183
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX7R7BB183
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX7R7BB183
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX7R7BB183 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX7R7BB183 Details Description
Related parts for CC0402KRX7R7BB183
RES 200 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 1K 20DIP datasheet.pdf
IC PROCESSOR CAR SIGNAL SO-28 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
350 TB SOCKET 45D datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf