Yageo CC0402KRX7R8BB103
CC0402KRX7R8BB103 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX7R8BB103
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX7R8BB103.pdf
Availability of CC0402KRX7R8BB103
QUANTITY
CC0402KRX7R8BB103 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX7R8BB103
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX7R8BB103
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX7R8BB103
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX7R8BB103 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX7R8BB103 Details Description
Related parts for CC0402KRX7R8BB103
TOOL PC CABLE TESTER datasheet.pdf
3 dB HYBRID COUPLER 1950MHZ datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
MINI SPOX PLUG HSG 524010 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 0.75W datasheet.pdf