Yageo CC0402KRX7R9BB471
CC0402KRX7R9BB471 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX7R9BB471
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX7R9BB471.pdf
Availability of CC0402KRX7R9BB471
QUANTITY
CC0402KRX7R9BB471 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX7R9BB471
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX7R9BB471
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX7R9BB471
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX7R9BB471 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX7R9BB471 Details Description
Related parts for CC0402KRX7R9BB471
BOX ABS BLACK 3.08"L X 3.08"W datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 5A TO-220FP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 270MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO204AC datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V JB 0402 datasheet.pdf
MANAGED SW (16) 10/100, (2) SFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
ATTENUATOR 12 DB DC 18GHZ datasheet.pdf