Yageo CC0402MRX5R5BB475
CC0402MRX5R5BB475 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402MRX5R5BB475
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
CC0402MRX5R5BB475.pdf
Availability of CC0402MRX5R5BB475
QUANTITY
CC0402MRX5R5BB475 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402MRX5R5BB475
Internal Part NumberEIS-CC0402MRX5R5BB475
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402MRX5R5BB475
Related LinksCC0402MR, CC0402MRX5R5BB475 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402MRX5R5BB475 Details Description
Related parts for CC0402MRX5R5BB475
RES SMD 26.1 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5MM TOP 4POS datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/4 YLW 12X6" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 120 OHM 14SOIC datasheet.pdf