Yageo CC0603JRNPO9BN120
CC0603JRNPO9BN120 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603JRNPO9BN120
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NPO 0603
Datasheet Download
CC0603JRNPO9BN120.pdf
Availability of CC0603JRNPO9BN120
QUANTITY
CC0603JRNPO9BN120 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603JRNPO9BN120
Internal Part NumberEIS-CC0603JRNPO9BN120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603JRNPO9BN120
Related LinksCC0603JR, CC0603JRNPO9BN120 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603JRNPO9BN120 Details Description
Related parts for CC0603JRNPO9BN120
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 4-WIRE TOUCH SCRN CONT 16SSOP datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20QSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 670MA 510 MOHM datasheet.pdf
SST UNITIZED WHEEL 6" 5S FIN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 70MA 28 OHM SMD datasheet.pdf