Yageo CC0603JRNPO9BN150
CC0603JRNPO9BN150 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603JRNPO9BN150
Brief Description
CAP CER 15PF 50V NPO 0603
Datasheet Download
CC0603JRNPO9BN150.pdf
Availability of CC0603JRNPO9BN150
QUANTITY
CC0603JRNPO9BN150 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603JRNPO9BN150
Internal Part NumberEIS-CC0603JRNPO9BN150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603JRNPO9BN150
Related LinksCC0603JR, CC0603JRNPO9BN150 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603JRNPO9BN150 Details Description
Related parts for CC0603JRNPO9BN150
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 379K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 670MA 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET ANGLED 4POS datasheet.pdf
RES 11.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CUTTER datasheet.pdf
HDM 8EMPO100OV LM&G datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20K OHM 1% 25W datasheet.pdf
+3 V, Voltage Monitoring uP Supervisory Circuits IC datasheet.pdf