Yageo CC0603JRX7R9BB103
CC0603JRX7R9BB103 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603JRX7R9BB103
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
CC0603JRX7R9BB103.pdf
Availability of CC0603JRX7R9BB103
QUANTITY
CC0603JRX7R9BB103 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603JRX7R9BB103
Internal Part NumberEIS-CC0603JRX7R9BB103
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603JRX7R9BB103
Related LinksCC0603JR, CC0603JRX7R9BB103 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603JRX7R9BB103 Details Description
Related parts for CC0603JRX7R9BB103
BIT TORX T25 1.97" datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SENSOR 300MM T/B LT ON PNP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 05CKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DSUB 50 F PCB R/A G50 ZINC datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.54MM datasheet.pdf