Yageo CC0603KRX5R5BB105
CC0603KRX5R5BB105 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603KRX5R5BB105
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
CC0603KRX5R5BB105.pdf
Availability of CC0603KRX5R5BB105
QUANTITY
CC0603KRX5R5BB105 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603KRX5R5BB105
Internal Part NumberEIS-CC0603KRX5R5BB105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductYageo - High Capacitance MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603KRX5R5BB105
Related LinksCC0603KR, CC0603KRX5R5BB105 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603KRX5R5BB105 Details Description
Related parts for CC0603KRX5R5BB105
CONN PLUG 12 POS METRIMATE datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 85NS 40TSOP datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf