Yageo CC0603KRX5R5BB225
CC0603KRX5R5BB225 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603KRX5R5BB225
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
CC0603KRX5R5BB225.pdf
Availability of CC0603KRX5R5BB225
QUANTITY
CC0603KRX5R5BB225 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603KRX5R5BB225
Internal Part NumberEIS-CC0603KRX5R5BB225
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductYageo - High Capacitance MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603KRX5R5BB225
Related LinksCC0603KR, CC0603KRX5R5BB225 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603KRX5R5BB225 Details Description
Related parts for CC0603KRX5R5BB225
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN D-SUB LOCKING POST ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 5UH N27 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 50W TO204AD datasheet.pdf