Yageo CC0603KRX5R6BB106
CC0603KRX5R6BB106 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603KRX5R6BB106
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
CC0603KRX5R6BB106.pdf
Availability of CC0603KRX5R6BB106
QUANTITY
CC0603KRX5R6BB106 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603KRX5R6BB106
Internal Part NumberEIS-CC0603KRX5R6BB106
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603KRX5R6BB106
Related LinksCC0603KR, CC0603KRX5R6BB106 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603KRX5R6BB106 Details Description
Related parts for CC0603KRX5R6BB106
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1808 datasheet.pdf
OSC VCO 2495-2625MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf