Yageo CC0603KRX7R0BB223
CC0603KRX7R0BB223 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603KRX7R0BB223
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0603
Datasheet Download
CC0603KRX7R0BB223.pdf
Availability of CC0603KRX7R0BB223
QUANTITY
CC0603KRX7R0BB223 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603KRX7R0BB223
Internal Part NumberEIS-CC0603KRX7R0BB223
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603KRX7R0BB223
Related LinksCC0603KR, CC0603KRX7R0BB223 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603KRX7R0BB223 Details Description
Related parts for CC0603KRX7R0BB223
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1210 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
2 POS MINI-PWR-MZR ML STR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 85A 8PQFN datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf