Yageo CC0603KRX7R7BB223
CC0603KRX7R7BB223 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603KRX7R7BB223
Brief Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
CC0603KRX7R7BB223.pdf
Availability of CC0603KRX7R7BB223
QUANTITY
CC0603KRX7R7BB223 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603KRX7R7BB223
Internal Part NumberEIS-CC0603KRX7R7BB223
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603KRX7R7BB223
Related LinksCC0603KR, CC0603KRX7R7BB223 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603KRX7R7BB223 Details Description
Related parts for CC0603KRX7R7BB223
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 11K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 160POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf