Yageo CC0603KRX7R8BB104
CC0603KRX7R8BB104 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603KRX7R8BB104
Brief Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
CC0603KRX7R8BB104.pdf
Availability of CC0603KRX7R8BB104
QUANTITY
CC0603KRX7R8BB104 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603KRX7R8BB104
Internal Part NumberEIS-CC0603KRX7R8BB104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603KRX7R8BB104
Related LinksCC0603KR, CC0603KRX7R8BB104 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603KRX7R8BB104 Details Description
Related parts for CC0603KRX7R8BB104
RES 180 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf