Yageo CC0603KRX7R9BB333
CC0603KRX7R9BB333 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603KRX7R9BB333
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
CC0603KRX7R9BB333.pdf
Availability of CC0603KRX7R9BB333
QUANTITY
CC0603KRX7R9BB333 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603KRX7R9BB333
Internal Part NumberEIS-CC0603KRX7R9BB333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603KRX7R9BB333
Related LinksCC0603KR, CC0603KRX7R9BB333 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603KRX7R9BB333 Details Description
Related parts for CC0603KRX7R9BB333
CHOKE COMMON MODE 2.5MH PC MNT datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 20BIT TTL 48TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQUENCY SMD datasheet.pdf
PVC SLEEVE datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 1.81A 55 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 90A datasheet.pdf
FUSE 60A 700V FAST datasheet.pdf