Yageo CC0603MRX5R5BB106
CC0603MRX5R5BB106 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603MRX5R5BB106
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
CC0603MRX5R5BB106.pdf
Availability of CC0603MRX5R5BB106
QUANTITY
CC0603MRX5R5BB106 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603MRX5R5BB106
Internal Part NumberEIS-CC0603MRX5R5BB106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductYageo - High Capacitance MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603MRX5R5BB106
Related LinksCC0603MR, CC0603MRX5R5BB106 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603MRX5R5BB106 Details Description
Related parts for CC0603MRX5R5BB106
CABLE TIE INTERMED HS BLK 5.6" datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 237K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SPRING LATCH PLATE DE,DA,DB,DC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf