Yageo CC0603MRY5V9BB104
CC0603MRY5V9BB104 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603MRY5V9BB104
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 0603
Datasheet Download
CC0603MRY5V9BB104.pdf
Availability of CC0603MRY5V9BB104
QUANTITY
CC0603MRY5V9BB104 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603MRY5V9BB104
Internal Part NumberEIS-CC0603MRY5V9BB104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603MRY5V9BB104
Related LinksCC0603MR, CC0603MRY5V9BB104 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603MRY5V9BB104 Details Description
Related parts for CC0603MRY5V9BB104
TRIAC SENS GATE 400V 1A TO92 datasheet.pdf
RESISTR KIT 100-976 1/4W 4800PCS datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 11POS OR datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
IC AMP LOW-NOISE 16-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3.3V 10SON datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
HB.16.STS.1.M25.G datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
TV 8C 8#8(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
500 mA, Low Dropout, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf