Yageo CC0603ZRY5V6BB225
CC0603ZRY5V6BB225 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603ZRY5V6BB225
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V Y5V 0603
Datasheet Download
CC0603ZRY5V6BB225.pdf
Availability of CC0603ZRY5V6BB225
QUANTITY
CC0603ZRY5V6BB225 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603ZRY5V6BB225
Internal Part NumberEIS-CC0603ZRY5V6BB225
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603ZRY5V6BB225
Related LinksCC0603ZR, CC0603ZRY5V6BB225 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603ZRY5V6BB225 Details Description
Related parts for CC0603ZRY5V6BB225
RES 270 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 270MA 1.12 OHM datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 5W SMBG datasheet.pdf
RES SMD 0.35 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
STD SRSMPR 360OK datasheet.pdf
PLUG ASSY,15 POSN,AMPLIMITE datasheet.pdf
CONN SOCKET ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf