Yageo CC0805CRNPO9BN1R5
CC0805CRNPO9BN1R5 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805CRNPO9BN1R5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 50V NPO 0805
Datasheet Download
CC0805CRNPO9BN1R5.pdf
Availability of CC0805CRNPO9BN1R5
QUANTITY
CC0805CRNPO9BN1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805CRNPO9BN1R5
Internal Part NumberEIS-CC0805CRNPO9BN1R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805CRNPO9BN1R5
Related LinksCC0805CR, CC0805CRNPO9BN1R5 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805CRNPO9BN1R5 Details Description
Related parts for CC0805CRNPO9BN1R5
SWITCH THUMBWHEEL BLACK FRNT MNT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IGBT 600V 29A 80W TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 14A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS DUAL .635MM SMD datasheet.pdf