Yageo CC0805JRNPO0BN122
CC0805JRNPO0BN122 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805JRNPO0BN122
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 100V NPO 0805
Datasheet Download
CC0805JRNPO0BN122.pdf
Availability of CC0805JRNPO0BN122
QUANTITY
CC0805JRNPO0BN122 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805JRNPO0BN122
Internal Part NumberEIS-CC0805JRNPO0BN122
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805JRNPO0BN122
Related LinksCC0805JR, CC0805JRNPO0BN122 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805JRNPO0BN122 Details Description
Related parts for CC0805JRNPO0BN122
CONVERTER DC/DC 5V 50W OUT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 860MA 270 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 0804 datasheet.pdf
CORD NEMA5-15P C13SJT 9'10" 14/3 datasheet.pdf
RES 575 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PHASE SHIFTER 6-BIT 1.4-2.4GHZ datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf