Yageo CC0805KKX5R5BB225
CC0805KKX5R5BB225 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KKX5R5BB225
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
CC0805KKX5R5BB225.pdf
Availability of CC0805KKX5R5BB225
QUANTITY
CC0805KKX5R5BB225 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KKX5R5BB225
Internal Part NumberEIS-CC0805KKX5R5BB225
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KKX5R5BB225
Related LinksCC0805KK, CC0805KKX5R5BB225 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KKX5R5BB225 Details Description
Related parts for CC0805KKX5R5BB225
SWITCH REED 20-25AT SPST .25A datasheet.pdf
SWITCH PB MOM FLUSH ROUND RED datasheet.pdf
BOARD EVALUATION AD9122 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 15POS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
ADH SIGN INKJET E 8.50 X datasheet.pdf
IC BACKUP CTRLR CHRG/MON 38QFN datasheet.pdf
15P M SC FILT 830PF M3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf